in

КОРИСНА МЕРКА? Арогантните возачи во Белгија добиваат писма од други возачи кои предизвикале несреќи со смртни случаи!

Секој што вози пребрзо во Белгија и ќе биде фатен, добива парична казна и писмо од возачот кој ја предизвикал сообраќајната несреќа во која имало смртни случаи.

Покајанието и тагата се изразени во тоа писмо.

“Ако сакаме да направиме нешто во врска со безбедноста на патиштата, не е доволно да се напишат казни. Најчесто станува збор за тоа да се натераат луѓето да размислуваат за последиците од опасното однесување во возењето. Ова писмо, заедно со паричната казна, е директен начин да се стори тоа”, рече рече. е министер за правда на Белгија.

Емоционалниот пристап кон казната беше осмислен од Фламанската фондација за проучување на сообраќајот, а истражувањето беше нарачано преку Католичкиот универзитет во Левен за да се утврди дали овој пристап работи.

Без мотивационо писмо, казната нема премногу влијание врз однесувањето на возењето, покажа студијата.

Сепак, дури четвртина од возачите по писмото го сменија своето однесување во сообраќајот, со парична казна. Само со парична казна, односно без писмото, тој процент е многу помал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote