in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЗА СИТЕ ДОМАЌИНКИ: Корисни трикови на нашите баби кои ги применуваме денес!

Некои трикови се покажаа генијални, па затоа многу генерации ги користат. Но, со текот на времето, сите се заборавени, па стануваат нешто што се нарекува „по начинот на баба“.

Со овие 10 најкорисни трикови што ги користеа нашите баби и нашите родители, можете да заштедите време и пари.

  • Розите ќе останат свежи во вазната двапати подолго, ако додадете таблета аспирин во водата.

Аспиринот спречува „матење на вода“, и им помага на хризантемите, каранфилите, гладиолите и розите да останат подолго свежи. И во вода со нарциси, подобро е да додадете малку сол, и со дахии, малку оцет.

  • За да го научите вашето дете правилно да држи пенкало, користете гума за бришење.

Ставете го гума за бришење на вашата рака, а потоа поминете го моливчето низ него и свртете го во положба 180. Ова ќе овозможи пенкалото да застане во правилна положба.

  • Масните дамки на облеката треба да се попрскаат со сол што е можно поскоро

Солта ќе апсорбира повеќе маснотии. Само посипете, почекајте и тресете. Поголемите дамки полесно ќе се измијат подоцна, а помалите ќе исчезнат целосно.

  • Коравиот лак можете да го разредете со ацетон.

Неколку капки ацетон ќе го направат вашиот лак не само повеќе течен, туку и посјаен. Треба да се внимава да не се претера со количината на ацетон, во спротивно лакот ќе стане воден.

  • Можете лесно да исчистите изгорена тава или тенџере со вриење солен раствор во неа.

Дури и мрсните изгорени површини лесно се чистат без посебни средства. Едноставно ставете неколку лажици сол во тенџерето, и оставете ја да врие 15-20 минути.

  • Со помош на лимон, можете да ги исчистите рацете од цвекло и бобинки.

Обичен сапун само уште повеќе ја задржува виолетовата боја на рацете. Значи, ако сакате да се ослободите од дамката од цвекло и бобинки, користете сок од лимон или само истријте ги рацете со парче лимон.

  • Кога готвите, јајцата нема да попуштат и белките нема да истекуваат, ако ги ставите во солена вода

Не влијае на тоа дали јајцата ќе попуштат или не, но ќе спречи протекување на белките, а во исто време нема да влијае на вкусот.

  • За да не се распадне лебот при сечење, ставете го ножот во врела вода

За да не се распадне свеж леб кога се сече, ставете го во врела вода или истурете вода од чајник. Потоа избришете го сечилото со салфетка и исечете го лебот рамномерно.

  • Компирот помага во смирување на воспаленото место по каснување од инсект

Земете мал компир, измијте го и исечете го на половина. Ставете го на местото од убодот. Залепете го со леплива лента или фластер.

Компирот ќе го намали чешањето, воспалението и ќе помогне да се навлажни раната, што ќе ја зголеми брзината на заздравување на раната. Ова помага при каснување и иритации на кожата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote