in

„КОРОНАТА Е НАПРАВЕНА ВО ЛАБОРАТОРИЈА!“ – оваа реченица повеќе нема да биде блокирана на Facebook!

Facebook повеќе нема да забранува објавување на теории кои тврдат дека ковид-19 е вештачки создаден во време кога во САД повторно се дискутира за хипотезата дека вирусот „избегал од лабораторија во Кина“.

„Во светло на тековните истраги за потеклото на ковид-19 и во договор со здравствени експерти, ние повеќе нема да ја отстрануваме од нашите платформи најавата дека ковид-19 е создаден и произведен од човек“, рече групата во Калифорнија на својата веб-страница .

Оваа социјална мрежа, која ја користат околу 3,45 милијарди луѓе, барем на една од нејзините четири платформи (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp), дејствува спротивно на претходните правила за дезинформации за време на Ковид-19, кои беа ажурирани во февруари.

Од друга страна, Twitter не го смени правилото за дезинформација во врска со ковид-19.

Свртувањето на Facebook предизвика бројни реакции од конзервативците и приврзаниците на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кои ги обвинуваат големите социјални мрежи дека ги замолчуваат кога на почетокот на пандемијата посочија дека колвицата е вештачки создадена.

„Една година тие ги отстрануваа овие обвинувања со клевети кон Трамп и републиканците за„ теорија на заговор “со тоа што ги ставија на црната листа конзервативните медиуми и не забранија“, објави на Твитер блогерот Кели Садлер, поранешен советник на Доналд Трамп

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote