in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ОД НАПРАВЕНИ 2553 ТЕСТА, ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 321
-Куманово 69
-Дебар 10
-Штип 38
-Прилеп 77
-Тетово 79
-Струга 44
-Велес 44
-Битола 65
-Охрид 36
-Кавадарци 26
-Гостивар 60
-Гевгелија 19
-Струмица 35
-Крива Паланка 7
-Радовиш 6
-Крушево 3
-Кочани 44
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 23
-Валандово 12
-Виница 11
-Делчево 13
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 12
-Ресен 16
-Неготино 22
Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од:
-Скопје 290
-Куманово 30
-Штип 31
-Прилеп 62
-Тетово 52
-Струга 17
-Велес 29
-Битола 20
-Охрид 57
-Кавадарци 15
-Гостивар 11
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 18
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 3
-Валандово 3
-Кратово 4
-Свети Николе 2
-Кичево 10
-Ресен 5
-Неготино 8
Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54743, бројката на оздравени пациенти е 32366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote