in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БИЛАНС НА НОВОЗАБОЛЕНИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА!

Во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 503
-Куманово 55
-Дебар 1
-Штип 14
-Прилеп 45
-Тетово 40
-Струга 32
-Велес 29
-Битола 67
-Охрид 40
-Кавадарци 15
-Гостивар 22
-Гевгелија 10
-Струмица 11
-Крива Паланка 12
-Радовиш 6
-Крушево 4
-Кочани 3
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 4
-Берово 1
-Валандово 1
-Виница 5
-Делчево 3
-Свети Николе 13
-Кичево 14
-Ресен 2
-Неготино 22

Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64г), двајца од Куманово (76 и 67г), еден од Дебар (71г), двајца од Штип (62 и 67г), двајца од Прилеп (78 и 78г), двајца од Тетово (72 и 76г), двајца од Велес (78 и 78г), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67г), три од Охрид (65, 78 и 78г), еден пациент од Кавадарци (72г), еден од Гевгелија (56г), тројца од Кичево (47, 68 и 53г) и еден пациент од Неготино (74г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти од:-Скопје 279-Куманово 43-Дебар 6-Штип 42-Прилеп 32-Тетово 79-Велес 35-Битола 65-Охрид 1-Кавадарци 15-Гостивар 49-Гевгелија 14-Струмица 39-Крива Паланка 6-Радовиш 12-Кочани 25-Пробиштип 13-Демир Хисар 6-Македонски Брод 1-Берово 6-Валандово 5-Кратово 10-Свети Николе 3-Кичево 36-Ресен 10-Неготино.11

Досега во земјата се направени вкупно 296.802 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката на оздравени пациенти е 28646, на починати е 1376, а бројот на активни случаи изнесува 18591.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote