in

ТРАМП ГО СМЕНИ ПРВИОТ ЧОВЕК ЗА САЈБЕР БЕЗБЕДНОСТ: Во Америка сè уште не е готово!

Крис Крибс беше отпуштен поради, како што вели Трамп, неточни објави за изборите.

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп го смени Крис Крибс, првиот човек на агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктура во Сојузното Министерство за внатрешна безбедност, поради, како што тврди, неточни најави за регуларноста на изборниот процес.

Во објава на својот профил на Твитер, Трамп го обвини Крибс за „многу погрешно“ уверување на граѓаните дека изборите се безбедни, иако има „огромни нерегуларности и измами“, вклучително и гласање за „починатиот“, попречување на набљудувачите на изборите во следењето на изборниот процес и софтверски грешки што ги припишуваа гласовите од Трамп на Џо Бајден, објави Ројтерс.

Во писмото, потпишано од десетици безбедносни експерти, се вели дека обвинувањата за големи изборни нерегуларности се неосновани и, според нив, апсурдни.

Врз основа на информации од сигурни, добро информирани инсајдерски извори, Ројтерс објави дека Белата куќа е многу незадоволна од содржината објавена на веб-страницата на Агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктура, а Крибс изјави дека за неговото разрешување дознал од Твитер.

Поранешниот извршен директор на оваа агенција, Брендон Велс, денес се очекува да ја преземе функцијата на Крибс, дознава Ројтерс од информиран извор кој побарал да биде анонимен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote