in

Откриена е ретка коска стара 450.000 години која потекнува од човек! [ФОТО]

Многу ретка коска стара 450.000 години пронајдена во пештерата Тотавел на југозападот од Франција е идентификувана како припадност на маж, според истражувачкиот центар на таа славна праисториска локација.

Тоа е врв на коска од шин, долг нешто помалку од шест сантиметри, пронајден пред 18 години, рече археологот Кристијан Перну, одговорен за истражување на ова место, кое систематски се истражува од 1964 година.

Тој рече дека „многу ретко може да се најдат човечки коски од тоа време, затоа што луѓето кои живееле пред повеќе од 100.000 години не ги закопале своите мртви“.

Од друга страна, тешко е да се знае дали толку мал дел од шината припаѓал на човечко суштество.

„Кога имате парче од 40 сантиметри веднаш ќе кажете дека веројатно припаѓало на човечко суштество, но кога имате мало парче од неколку сантиметри, знаејќи дека има 122 видови фосили опишани во пештерата, бидете многу внимателни пред да се каже дека парчето му припаѓало на човекот Саид Перну.

Затоа беа потребни 18 години за да се идентификува, потребно беше да се провери дали коската навистина потекнува од човек, а не од некое друго животно.

Ова беше направено преку разни споредби со скелетот на сегашниот човек, кој сепак, и покрај сè, наликува на неговите далечни предци, но и со други веќе утврдени коски кои потекнуваат од човекот.

„Во овој случај, тоа е парче шин. Имаме дури и друго парче што може да припаѓа на истата личност “, рече тој.

Сепак, тој рече дека не е можно да се спроведе ДНК анализа на такви стари фосили.

„Сè уште не можеме да надминеме 80.000 години со максимум ДНК, иако има примери во Шпанија каде успеавме да одиме малку подалеку“, рече тој.

Пештерата во Тотавел, 20 километри северозападно од Перпињан, веќе произведе голем број фосили што овозможија реконструкција на еволуцијата на фауната, флората, пејзажот и медитеранската клима пред 100.000 до 700.000 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote