in ,

ТаженТажен

НОВИ 1.210 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД 19 ВО МАКЕДОНИЈА – ПОЧИНАТИ 32 ПАЦИЕНТИ

Во последните 24 часа се направени 7.084 тестирањe, а регистрирани се 1.210 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 464, Тетово – 177, Гостивар – 112, Куманово – 98, Струмица – 55, Кичево – 48, Битола – 32, Струга – 29.

Регистрирани сe 451 оздравени пациенти од: Скопје – 133, Гостивар – 78, Тетово – 51, Струмица – 40, Куманово – 36, Кичево – 32…

Пријавени се 32 починати лица:  8 починати лица од Скопје (52г, 54г, 58г,  61г, 67г, 68г, 75г, и 77г), по 6 починати лица од Гостивар (45г, 47г ,48г, 61г, 67г и 74г), и Тетово (54г, 57г, 60г, 72г, 74г и 78г), 3 од Куманово (52г, 71г и 79г), 2 од Кичево (47г и 71г), по едно починато лице од Штип (56г), Кочани (67г), Берово (74г), Охрид (50г), Валандово (58г), Струга (64) и Делчево (32г).

Од вкупно пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите 31 лице се починати во болнички услови.

Активни случаи во моментов се 11.769.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote