in

Ковид-пасоши ќе бидат потребни за да гледате ЕУРО 2020 натпревар на Вембли!

На натпреварите во групната фаза кои ќе се одржат на англискиот стадион Вембли ќе биде дозволено публика само за оние кои ја примиле вакцината.

Ова стана првиот спортски настан за кои ќе бидат потребни таканаречените „ковид-пасоши“. Сите пристуни кои се над 11 годишна возраст ќе мора да докажат дека биле вакцинирани со двете дози. Оние кои не се вакцинирани ќе мора да имаат негативен тест за да можат да го следат натпреварот.

Англија ќе се соочи со Хрватска токму на овој стадион во недела. На натпреварите кои се играат на Хемпден Парк ќе може да учествува публика без примена вакцина и без никаков доказ илипак негативен тест.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote