in

Ја миете косата многу често, многу e мрсна и се појавува првут? Протријте масло во косата пред миење, нема да верувате како делува!

Дали често ја миете косата? Многу е мрсна, а се појавува и првут? Еве како да ги решите тие проблеми.

Секој што страда од мрсна коса верува дека мора да избегнува сè посилни производи за нега. Поради тоа, честопати се случува косата да биде мрсна, а влакното тенко, кршливо, а краевите испукани.

Најчесто, причината за ова е предрасудата дека маслото за нега дополнително ќе ја масти вашата коса, и само тогаш нема да можете да се справите со проблемот што, сигурно, ве тера да ја миете често.

Сепак, избраното масло всушност има спротивен ефект. Кога ќе го протриете во скалпот, обезбедувате дополнителни хранливи материи за коренот на косата, а лојните жлезди добиваат „информации“ дека можат да го намалат лачењето на супстанциите за заштита на косата. Ако го исушите скалпот, овие жлезди ќе бидат стимулирани да ја интензивираат нивната работа и да дадат повеќе маснотии.

Бидете сигурни да го истриете маслото пред да ја измиете косата. Лесно масирајте го, бидејќи најдобро ќе ја раствори целата нечистотија. Исто така, ќе се одделат мртвите клетки на кожата кои инаку би можеле да се претворат во првут. Запомнете, маснотиите најлесно се раствораат од други масти.

Само по десет минути, кога процесот ќе заврши, измијте ја косата на вообичаен начин.

Користете квалитетни масла за коса – по можност бадем, рицинус, кокос или арган. Најдобро е маслото да се загрева во сад (може да го ставите во поголем сад со топла вода), а потоа да го фатите малку со брис и да го натопите во коренот. Масажа со врвовите на прстите колку што сакате.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote