in

УбавоУбаво Што?Што?

ВО СЛУЧАЈ ДА САКА НЕКОЈ ДА ЈА КУПИ! Тијарата на шпанската кралица се продава по почетна цена од еден милион долари!

Тијарата, која се пренесуваше со генерации на италијанското кралско семејство и припаѓаше на шпанската кралица, ќе биде меѓу главните настани на аукцијата за скапоцености на Сотби во Женева следната недела.

Оваа круна од втората половина на 19 век била подарок на Марија Виторија дел Поко на нејзината венчавка во 1867 година со Амадео од Савој, подоцна крал на Шпанија, и содржи голем број дијаманти и природни бисери, а почетната цена е една милиони до еден и пол милиони долари, пренесува Ројтерс.

„Тоа е вистинско, убаво парче накит и има историска вредност, бидејќи и припаѓаше на династијата Савој повеќе од 150 години“, рече Беноа Репелан, шеф на продажба на прекрасни накит во Сотби.

На аукциската продажба закажана за 11 мај, има и други големи дијаманти и скапоцени камења, вклучувајќи сафир од 1930-тите и дијамантски брош со најголем кафир-сафир што некогаш се појавил на аукција, овален скапоцен камен од 55,19 карати во комбинација со 25,97 карат кашмир сафир.

„Се проценува дека ќе достигне цена од два до три милиони долари, а им припаѓаше на наследниците на богатството на пиварницата Гинис“, изјави Оливи Вагнер, директор на одделот за накит во Сотби.

Вагнер објасни дека сафирите од Кашмир се многу барани затоа што биле откриени на крајот на 19 век, а рудниците биле експлоатирани само 20 години, а единствениот начин да ги набавите е да ги купите на аукција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote