in

Кружниот тек „Турбо“ – побезбеден и го намалува бројот на конфликтни ситуации! [ВИДЕО]

Поради својот специфичен дизајн, кружниот тек „турбо“ ја елиминира потребата за преуредување на возилото и можните конфликтни ситуации во кружниот тек.

Во последниве години, кружните текови се повеќе се користат на крстосниците каде што е можно и каде што можат да го забрзаат протокот на сообраќај.

Сепак, сообраќајните ленти со две или повеќе ленти честопати претставуваат тешкотија за возачите кои не се снаоѓаат добро во такви ситуации.

Во овие случаи, има проблеми со неправилно преуредување пред и во рамките на самиот кружен тек или сомнежи за тоа кое од двете возила има предност. Не е невообичаено да се биде сведок на инциденти, па дури и сообраќајни несреќи во кружниот тек.

Сообраќајните експерти најдоа начин да го направат кружниот тек побезбеден. Ова создаде „турбо-кружни“ крстосници, во форма на спирала, кои првично се користеа во Холандија, но подоцна беа применети и во други земји.

Тоа е крстосница каде сообраќајната сигнализација, пред да влезе, но и во самиот кружен тек, јасно определува која лента се движи од моментот кога влегува во кружниот тек, додека не го напушти.

На овој начин се избегнува преуредување на возилата во кружниот тек, што покрај забавување на движењето на возилата, може да доведе и до конфликтни ситуации.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote