in

WTFWTF Што?Што?

Леброн станува милијардер

Богатството на кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, изнесува повеќе од една милијарда долари, објави Форбс. На овој начин, 37-годишниот од Охајо стана првиот активен НБА играч, кој е и милијардер.

Пред него, Мајкл Џордан и покојниот Коби Брајант се стекнаа со статус на милијардери, но и двајцата успеаја по играчките кариери.

Форбс наведува дека Џејмс, четирикратен МВП и четирикратен шампион во НБА, заработил повеќе од 121 милион долари во периодот од мај 2021 до мај 2022 година, кога се собира платата што ја има во Лејкерс и бизнисот надвор од паркетот.

„Би сакал да заработам максимум од своите работни места, а ако се случи да станам првиот спортист кој станал милијардер, ќе бидам пресреќен. „Боже, колку би бил возбуден“, изјави Леброн Џејмс за GQ во 2014 година.

Лејкерси апсолутно потфрлија минатата сезона, а Џејмс сепак одигра одлично – со 30,7 поени во просек стана најстариот играч во историјата на лигата кој во просек постигнувал повеќе од 30 поени по натпревар.

Познатиот кошаркар „сака“ и надвор од теренот – неговиот филм „Space Jam: New Heritage“ заработи вкупно околу 725 милиони долари, а Леброн го продаде и својот малцински удел во продуцентската куќа „Springhill“.

За време на 19-годишната кариера во НБА, Џејмс од платата заработи вкупно 385 милиони долари, играјќи за Кливленд, Мајами и Лејкерс. Најголема заработка надвор од теренот забележа кога компанијата „Beats by Dre“ во која тој беше еден од сопствениците беше продадена на Apple. Покрај тоа, тој заработи и од инвестирањето во „Фанвеј спортс груп“, корпорација која меѓу другото ги поседува фудбалскиот клуб Ливерпул и гигантот од МЛБ Бостон Ред Сокс.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote