in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЛЕДЕНА ФАНТАЗИЈА – ОСВЕЖУВАЧКИ ДЕСЕРТ: Направете уникатен десерт од комбинација на бело чоколадо, кокос и бобинки!

Не можете ни да замислите колку е добар вкусот.

Состојки:

  • 800 мл млеко
  • 16 лажици шеќер (во видеото 10)
  • 2 пудинзи со вкус на бело чоколадо (100гр) што не вари
  • 3 кесички желатин (30g)
  • 400-500 гр овошје по ваш избор (во видеото малини и капини)
  • 100 гр кокос

Подготовка:

Измешајте го млекото со шеќер и варете го додека не зоврие. Измешајте желатин со 18 лажици ладна вода. Додадете желатин во зовриено млеко и измешајте. Кога смесата ќе се олади додадете пудинг. Мешајте 3 минути со најголема брзина, а потоа со средна брзина уште 10 минути. Поделете ја смесата на 2 дела. На едниот додадете кокос, а во другиот овошје.

 

Калапот со димензии 12 × 27 см покријте го со проѕирна фолија, а потоа прелијте го делот со овошје, а преку него делот со кокос. Убаво израмнете и покријте го со фолија, па оставете го во фрижидер 2-3 часа. Префрлете се во плех за послужување.

 

На здравје!

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote