in

ПРВИОТ ФИНАЛИСТ СЕ ДОЗНА! Италија ја совлада Црвената Фурија!

Италијанските фудбалери се пласираа во финалето на Европското првенство, бидејќи ја совладаа Шпанија во полуфиналната пресметка на Вембли по подобрата серија пенали со 4:2 (1:1, 1:1)! Азури ќе игра против подобриот играч од дуелот Англија – Данска за втора титула шампион на Стариот континент.

Најголема заслуга за триумфот има голманот Џанлуиџи Донарума, кој го одбрани пеналот до Алваро Мората во четвртата серија и му овозможи на Жоржињо со прецизен удар да ги одведе Италијанците до петтото финале на Европските шампионати.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote