in

Лиснато тесто: Прекрасно тесто што се топи во уста!

Научете да го подготвувате овој прекрасен специјалитет со детални упатства

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 250мл млако млеко
 • 100мл млака вода
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 100мл зејтин
 • 1 јајце
 • 40g свеж квасец
 • 200-250гр маргарин
 • 200 гр сирење
 • Сусам

Подготовка:

Активирајте го квасецот замесете тесто. Измесете го тестото 3 пати и изрендајте го маргаринот. Оставете го да нарасне и по трет пат се развие и ставете го сирењето и исечете го на форми. Премачкајте со жолчка и посипете семе од сусам. Печете на 180 степени околу 30 минути.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote