in

На работа сите седат на овој начин, а не сме ни свесни дека правиме голема и опасна грешка: Затоа ве болат грбот и колената, дури и притисокот „се качува“!

Ова е позицијата каде што повеќето луѓе седат на работа!

Високиот крвен притисок е проблем што го имаат луѓето ширум светот, тој е многу распространет и кај нас, а и можеби не сте знаеле дека една вообичаена ситуација може да го влоши.

Седењето со скрстени нозе не се препорачува од многу причини!

Овој вид седење ги оштетува нервите, како и стапалата, а грбот или колковите исто така можат да ве болат бидејќи тежината на горниот дел од телото е само на едната страна, додека другата е во неприродна положба.
Лекарите велат дека седењето со прекрстени нозе може да доведе и до појава на проширени вени, но има и студии кои откриле дека може да го зголеми и крвниот притисок.

Секако е лошо за циркулацијата, бидејќи луѓето ретко ја „менуваат“ прекрстената нога, тие обично постојано се држат една над друга, со тоа го зголемува притисокот врз вените и ја загрозува циркулацијата во нозете.
И на крај, седењето со скрстени нозе не се препорачува ако веќе имате проблеми со ‘рбетниот столб. Ако седите вака повеќе од три часа, на пример на работа, може да го загрозите вашето држење на телото, да доведете до болка во грбот, па дури и во вратот и да предизвикате проблеми со колкот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote