in

Лошата исхрана за време на бременоста може да предизвика дебелина кај бебето!

Ризикот од развој на дебелина во подоцнежното детство кај деца чии мајки јаделе многу индустриски преработена храна за време на бременоста е поголем отколку кај оние чии мајки јаделе поздраво, објавија ирски научници.

„Децата чии мајки јадеа храна со послаб квалитет за време на бременоста, со многу шеќер и сол, имаат поголема веројатност да страдаат од дебелина или да имаат вишок маснотии во телото“, рече Линг-Веи Чен од Факултетот за јавно здравје во Даблин.

„Постојат сè поголем доказ дека првите илјадници денови од животот, поточно периодот од зачнувањето до втората година од животот, се клучни за да се спречи развојот на детска дебелина“, додаде тој.

Дебелината кај младите често се пренесува на возрасни и е поврзана со зголемен ризик од развој на дијабетес тип 2, висок крвен притисок, срце и други здравствени проблеми.

Чен и неговите колеги анализирале податоци од 16.295 парови мајки и деца од Ирска, Велика Британија, Холандија и Полска. Мајките имале просечно 30 години и имале здрав индекс на телесна маса (БМИ).

Жените снимале што јаделе пред и за време на бременоста, а научниците ја поделиле нивната диета во пет категории.

Мајки со најздрава исхрана, богато овошје, зеленчук, цели зрна, ореви и мешунки беа на едниот крај од спектарот. Оние што јадеа многу преработени месни производи и храна полна со заситени масти, шеќер и сол, беа на другата страна.

На нивните деца им бил измерен БМИ во рано, средно и доцно детство, околу десет или единаесет години.

Податоците покажаа дека постарите деца чии мајки јаделе нездраво за време на бременоста имале значително повеќе телесни масти и помала мускулна маса.

Но, во раното детство, скоро и да немало разлика.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote