in

Луѓето во тревога! Игуани „врнат“ од небото во Флорида, САД!

Додека американската држава Флорида се подготвува за најстудената новогодишна ноќ во последните 21 година, Националната метеоролошка служба ја предупреди јавноста за „врнежите“ од игуана. На некои улици се забележани зашеметени игуани како паѓаат на земја.

Игуаните, се ладнокрвни животни, заспиваат и паѓаат од гранките на дрвјата за да ја одржат телесната топлина и да ја складираат енергијата кога температурите паѓаат под нулата. Предупредувањето за падот на игуаните е направено за да ги потсети луѓето на Флорида дека кога животните ќе се разбудат, може да се чувствуваат загрозено и да нападнат.

Ги продаваат за еден долар!

Има и такви кои паѓањето на игуаните ги претвораат во извор на пари. На некои платформи за социјалните медиуми, се гледа дека игуаните со името „кокошка од дрво“ се продаваат на интернет како храна за еден долар. Од друга страна, Институтот за храна и земјоделски науки при Универзитетот во Флорида нуди и голем број рецепти за игуана, вклучително и такоси од игуана.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote