in

WTFWTF

Горилите во зоолошката градина во Сан Диего се опоравуваат од калифорнискиот вид ковид-19!

Горилата од зоолошката градина во Сан Диего Сафари се опоравуваат од ковид-19, која погоди неколку од осумте горили, објави зоолошката.

Влошување на состојбата на овие животни е забележано на 6 јануари, кога две горили започнале да кашлаат, се наведува во соопштението на паркот во зоолошката градина.

„Корона вирус со кој се заразени е нов, многу заразен, неодамна идентификуван во Калифорнија“, наведува зоолошката градина.

По дијагнозата, горилите беа ставени во карантин заедно во паркот.

На најстарата, 48-годишна горила Винстон, му биле дијагностицирани пневмонија и срцеви заболувања.

Зоолошката градина објави дека горилата ќе бидат вакцинирани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote