in

41 земја, вклучително и Македонија, се пријавија за Евровизија 2021 година!

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека учеството на „Евровизија“, што треба да се одржи следната година во холандскиот град Ротердам, е потврдено од 41 земја, вклучително и Северна Македонија.

Учеството на натпреварот следната година го потврдија истите земји што требаше да настапат на овогодинешниот „Избор за песна на Евровизија“, кој беше откажан поради пандемијата на коронарниот вирус.

Поради откажувањето на конкурсот, Европската радиодифузна унија донесе одлука следната година повторно да им ја препушти организацијата на Евровизија на холандските радиодифузери, а фестивалот треба да се одржи од 18 до 22 мај 2021 година.

„Благодарни сме за посветеноста на 41. радиодифузер да помогнеме во реорганизација и враќање на„ Евровизија ““, рече Мартин Естердал, извршен супервизор на натпреварот.

Тој додаде дека ЕБУ, заедно со холандските радиодифузери, работи на четири сценарија за одржување на настанот следната година и дека тие се во постојан контакт со сите учесници.

Извршниот продуцент на натпреварот, Сис Бејкер, изјави дека организаторите поставиле високо скалило за претстојниот натпревар и дека се подготвува протокол со цел да се заштити здравјето на вработените, конкурентите, новинарите и посетителите.

Освен Србија, на натпреварот ќе учествуваат Албанија, Австралија, Австрија, Азербејџан, Белгија, Белорусија, Бугарија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Грција, Грузија, Хрватска, Ирска, Исланд, Италија, Израел, Ерменија, Кипар, Летонија. , Литванија, Малта, Молдавија, Германија, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Русија, Сан Марино, Северна Македонија, Словенија, Шпанија, Швајцарија, Шведска, Велика Британија, Украина и домаќин на Холандија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote