in

Се покажа дека новата потенцијална вакцина против маларија е ефективна во тестирањето!

Нова потенцијална вакцина против маларија тестирана на бебиња во Африка се покажа како ефикасна и тој напредок може да го намали бројот на смртни случаи од болести пренесени од комарци, кои одземаат половина милион детски животи годишно.

Вакцината развиена од научници од Универзитетот во Оксфорд наречена „Р21 / Матрикс-М“ покажа 77 проценти ефикасност во едногодишната студија спроведена на 450 деца во Буркина Фасо, велат научниците.

Истражувањето го водеше Адријан Хил, директор на Институтот enенер Оксфорд и еден од главните научници зад вакцината АстраЗенек / Оксфорд Ковид-19.

Во следната, последна фаза, вакцината ќе биде тестирана во четири африкански земји на околу 4,8 илјади деца на возраст од пет месеци до три години, пренесува Ројтерс.

Хил рече дека има „големи очекувања од потенцијална вакцина“ што би можело да биде првиот што ќе ја исполни целта на Светската здравствена организација (СЗО) за ефикасност од над 75 проценти.

Светските научници со децении работат на развој на вакцина против маларија, комплицирано заболување предизвикано од паразит пренесен од комарци.

Милиони инфицираат милиони луѓе секоја година, а повеќе од 400 000 умираат, претежно деца во најсиромашните делови на Африка.

Првата, и засега единствена, одобрена вакцина против маларија, „Mosquirix“, е развиена од „GlaxoSmithKline“, но нејзината ефикасност е само 30 проценти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote