in ,

Мали тајни на големите мајстори: Трик за сочно и меко месо како од ресторан

За да подготвите сочен и мек стек од свинско или говедско месо, важно е да знаете неколку докажани трикови.

Така, на пример, познато е дека месото е секогаш подобро ако остане во маринадата долго време. Ќе ги апсорбира соковите од ароматичната мешавина и по печењето ќе биде помеко и помалку тврдо.

Ако го динстате, најдобро е да го покриете садот, така што влагата да се задржува во садот и практично да „врие“ во сопствените сокови.

Но, постои уште еден трик што готвачите нема да бидат задоволни да ви го откријат.

„Никогаш не отстранувајте коска од стекови. За време на процесот на пржење, оваа коска му дава на месото извонреден вкус. Сè што треба да направите е да направите плиток засек долж коската. На тој начин, месото ќе биде добро пржено, а коската ќе ги ослободи соковите и со нив ќе го „напои“ месото “, објасни шефот на ресторанот„ Goodman “.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote