in

Што?Што?

Малта ставена на сива листа поради обвинение за перење пари!

Надзорното тело задолжено за следење на перење пари и финансирање тероризам – ФАТФ, објави дека Малта е ставена на списокот за засилен надзор, т.н. сива листа.

Работната група за финансиска акција (FATF), со седиште во Париз, додава дека членката на Европската унија е ставена на сивата листа, заедно со Хаити, Филипини и Јужен Судан, пренесува АП, која смета дека е невообичаена за земја од ЕУ да бидат ставени на таков список., кој ги вклучува и Пакистан, Зимбабве и Сирија.

Владата на Малта вели дека била и ќе остане целосно посветена на соработката со FATF и другите меѓународни партнери за решавање на препораките и грижите во најкус можен рок.

„Голем број реформи доведоа до опиплив напредок во способноста на државата да спречи, открие и да се бори против перење пари и спонзорство на тероризам“, се вели во владиното соопштение во Валета.

Овој потег ја загрижи јавноста во Малта за можна штета на националната економија.

Владата на Малта веднаш издаде соопштение во кое се наведува дека „Малта не заслужува да биде подложена на зголемен надзор, со оглед на тоа што веќе започна програма за реформи“. Претседателот на ФАТФ, Маркус Плејер, изјави дека Малта „постигнала добар напредок“ во одредени области, но дека „важните прашања остануваат“.

– Малтешката разузнавачка финансиска единица мора да ги поддржува силите на редот и да се бори против затајување данок и случаи поврзани со перење пари – рече играчот.

FATF е основан во 1989 година на иницијатива на G7, за борба против перење пари, а во 2001 година, нејзиниот надзор е проширен до финансирање на тероризам.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote