in

Пет лица под истрага поради смртта на Марадона!

Аргентинското јавно обвинителство во вторникот ја прошири истрагата за убиството од небрежност на уште три лица блиски до Диего Марадона, а сега тие ја испитуваат улогата на дури пет лица во смртта на легендата на фудбалот.

Откако обвинителството ја започна истрагата, во него се вклучени физијатерапевтот на Марадона, Леополд Лук и психијатарот Авустин Кошаков.

Во вторникот беше објавено дека во истрагата за убиството од небрежност сега се вклучени психологот на Марадона, Карлос Дијаз и двајца медицински техничари, Дајана Мадрид и Рикардо Алмирон, кои се грижеа за него во периодот од ослободувањето од болницата до неговата смрт.

Засега нема конкретно обвинение, но се очекува сите споменати лица да бидат испрашувани официјално во наредниот период.

Преку истрагата, обвинителството се обидува да утврди дали смртта на Марадона е последица на небрежност во третманот.

Како што е утврдено засега, Дијаз прв влегол во собата на Марадона за време на неговата смрт и безуспешно се обидел да му пружи прва помош пред да се јави во службите за итни случаи. Алмирон дежурал во текот на ноќта и рекол дека Марадона спиел кога заминал во 6:30 часот наутро, околу шест часа пред да биде направен повик за брза помош.

Дијана Мадрид веќе призна дека лажела кога на првото испрашување изјави дека го посетила Марадона наутро кога ја презеде смената. Таа изјави дека ја изговорила лагата затоа што бил притиснат од компанијата преку која била ангажирана.

Истрагата го опфаќа периодот од 3 ноември, кога Марадона имал крварење во мозокот, со посебен осврт на деновите помеѓу 11 и 25 ноември, односно од напуштање на болницата до неговата смрт.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote