in

Вирџинија стана 16та држава во САД во која марухуаната е легализирана!

Сојузната држава Вирџинија стана шеснаесета држава во САД во која рекреативната употреба на марихуаната е легална. Во гласањето кое се одржа минатиот викенд, властите на држава одлучија да ја легализираат марихуаната во оваа држава, а законот започнува да важи од 2024 година.

Ова е првата јужна држава во САД што ја легализира употребата на канабисот. Во ползна на овој закон гласаа само Демократите, додека пак сите Републиканци гласаа против.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote