in

Матичната компанија на Зара изгуби 70% од профитот поради коронавирусот!

Шпанската облека за облека „Индитекс“, сопственик на Zara, имаше пад на профитот за 70 проценти во 2020 година, како резултат на пандемијата на вирусот корона, додека продажбата преку интернет овозможи делумно да се надомести падот поради затворањето на продавниците.

Во текот на годината, во просек, повеќе од 25 проценти од продавниците беа затворени, а скоро сите 100 проценти за време на големата „заклучување“ на пролетта, изјави пред новинарите претседателот на таа група, Пабло Исла.

Исла процени дека во тие услови, исклучително е што групата успеа да оствари нето добивка од 1,1 милијарда евра на крајот на годината. Годината ја започна со нето загуба од 409 милиони евра во првиот квартал, прва по скоро дваесет години.

Сепак, нето добивката на крајот падна за 70% во споредба со 2019 година, изјави групата што прави осум брендови, меѓу кои се Zara Home, Bershka, Oysho, Stradivarius, Pull & Bear.

Приходите паднаа за 28 проценти на 20,4 милијарди евра во споредба со повеќе од 28 милијарди во 2019 година. Од друга страна, продажбата преку интернет скокна за 77 проценти на годишно ниво.

Групата го забрза процесот на реорганизација со затворање на најмалите продавници и концентрирање на големите, во најпрестижните места во големите градови. Индитекс успеа да ги задржи скоро сите вработени со полно работно време, но го намали бројот на привремени вработени што обично ги вработуваше пред Божиќ, за време на продажбата и пред почетокот на учебната година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote