in

Што?Што?

McDonald’s мораше да затвори ресторан поради БИЗАРНА причина! Оброк именуван по К-поп-група!

McDonald’s беше принуден да затвори неколку ресторани во Индонезија поради желбата за нов оброк именуван по популарната јужнокорејска поп-група BTS.

Поради бројот на нарачки, се стравуваше дека ќе се појави ново жариште на коронавирус во земјата, кое беше сериозно погодено од пандемијата.

„Ние привремено затворивме четири од шесте ресторани на McDonald’s овде во Семаранг за неколку дена. „Не сакам Семаранг повторно да влезе во црвената зона Ковид-19“, изјави за АФП службеникот на тој град одговорен за јавен ред и мир.

Полицијата во главниот град akакарта соопшти дека 32 филијали на Мекдоналдс биле привремено затворени во тој град, а рестораните биле затворени низ целата земја.

BTS е популарен К-поп (корејски поп) бенд чиј најнов сингл „Батер“ ги сруши светските рекорди на слушање, а во продажбата на албуми тие го надминаа Тејлор Свифт и го имаа најпродаваниот албум за 2020 година.

Во Индонезија, во моментов се во сила мерките за затворање и луѓето не можат да одат во ресторани, но нарачувањето храна е дозволено.

Сепак, популарноста на BTS доведе до тоа дека десетици и стотици угостители се собираа истовремено во рестораните на McDonald’s (и пред нив) – сето тоа со редослед на нов оброк, составен од 10 пилешки грутки, помфрит, Кока- Кола и два различни сосови.

Некои курири во Џакарта за медиумите изјавија дека чекале повеќе од два часа за нарачки.

McDonald’s објави дека оброците ќе бидат на менито за целиот месец и дека нема потреба луѓето да „брзаат и да се грижат дека производот ќе исчезне“.

Помошникот директор на McDonald’s за Индонезија истакна дека најголем приоритет е безбедноста на клиентите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote