in

Засладете се: Мек и сочен колач со гриз и јогурт

Само измешајте ги состојките и печете. Вкусен десерт кој ќе ве освои.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 50 гр шеќер
 • 100 мл јогурт
 • 50 мл масло
 • 100 гр гриз
 • 3 лажици брашно
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр суво грозје
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • малку цимет

За попрскување:

 • 1 ванилин шеќер
 • шеќер во прав

Подготовка:

Изматете ги јајцата, па додадете ги сите состојки и изедначете добро. Подмачкајте плех со дијаметар од 23 см со масло и наросете го со брашно.

Истурете го тестото израмнето и печете го на 200 степени околу 50-60 минути да се пече убаво и да се оддели од работ на тавата. Покријте 15 минути, а потоа посипете ги со шеќер во прав и ванилин шеќер. Исечете разладено.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote