in

ВАЖНО! Тврда или мека вода, која е поздрава?

Квалитетот на водата е важен и тој варира од земја до земја, дури и од град до град. Дали има здравствени придобивки или ризици поврзани со мека или тврда вода?

Што ја прави водата мека или тврда? Сето тоа се сведува на нивото на одредени минерали во водата, особено калциум, магнезиум и натриум.

Тврдата вода има поголемо ниво на калциум и магнезиум, додека меката вода содржи мали количини на овие два минерали, но има високо ниво на натриум.

Како да препознаете дали водата е мека или тврда?

Мека вода има благ солен вкус, иако тоа е тешко да се забележи. USGS пишува дека тврдата вода остава бел талог на чашите и во машината за миење садови. Ако ги миете рацете со тврда вода, може да почувствувате дека има „лигав филм“ на нив, па ќе ги исплакнете понатаму.

Тврдата вода исто така може да предизвика помал притисок на водата бидејќи минералите можат да се акумулираат во цевките со текот на времето и со тоа да го ограничат протокот на вода. Исто така, меката вода пени повеќе, а тврдата вода бара повеќе сапун за да се одржат работите целосно чисти.

Според Health Digest, нема здравствени ризици поврзани со тврда вода, но може да предизвика сува кожа и коса. Исто така, може да ги зголеми проблемите на луѓето кои имаат егзема на кожата.

Студиите покажаа дека минералите во тврда вода помагаат во заштита од кардиоваскуларни болести, според Меѓународниот весник за превентивна медицина.

Високата содржина на натриум во мека вода може да ги загрижи луѓето кои имаат висок крвен притисок. За такви случаи, постојат системи за омекнување на вода на база на калиум. Секако, можете да одлучите и да купите вода за пиење во шишиња, додека за чистење ќе користите вода од чешма, доколку имате мека вода, бидејќи е пожелно за таа намена отколку тврдата вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote