in

Повеќе од 85.000 луѓе исчезнаа во Мексико во последните 15 години!

Повеќе од 85 000 луѓе исчезнаа во Мексико од 2006 година, кога започна војната на нарко картелите на црниот пазар.

Мексиканската влада објави дека 85.006 лица исчезнаа од почетокот на 2006 година до вчера.

Најголем број пронајдени тела досега се наоѓаат во сојузните држави Халиско, Синалоа, Колима, Гванахуато и Сонора.

Властите продолжуваат да наоѓаат масовни необележани гробници, додека бројот на судири меѓу криминалните групи расте во неколку области на Мексико.

Бандите често ги оставаат телата на убиените членови на ривалските групи во плитки необележани гробници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote