in

Меркур оваа недела видлив со голо око!

Иако планетата е најблиску до Сонцето, Меркур е најтешко да се види со голо око. Сепак, претстои период кој им нуди на набљудувачите на северната хемисфера најдобра шанса да ја видат оваа планета на небото.

Иако е една од петте најсјајни планети во Сончевиот систем, Меркур никогаш не се појавува на целосно темно небо. Кога ќе се појави по зајдисонце, се спушта под хоризонтот пред да падне ноќта, а кога ќе се појави наутро, самракот небото веќе се подготвува за зората, што го отежнува неговото забележување, пренесува Анадолија.

Оваа недела, Меркур ќе го достигне најголемото издолжување на 17 мај. Британски Гардијан ги советува читателите да не чекаат дотогаш, туку да го следат небото од вечерва, ако е јасно.

„Пронајдете го немирниот западен хоризонт и погледнете во правец на зајдисонцето. Почекајте додека не зајде сонцето. „Не заборавајте никогаш да не гледате директно на сонцето, бидејќи тоа може трајно да ги оштети вашите очи“, пишува весникот.

Меркур е во просек 0,387 астрономски единици (AU) оддалечени од Сонцето, или 57,91 милиони километри.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote