in

СлаткоСлатко

Тежок квиз по општа култура! [КВИЗ]

Пробајте да го решите овој квиз по општа култура!

 • Прашање од

  1. Кое од долунаведените не е елемент од периодниот систем?

  • Азот
  • Вода
  • Кислород
 • Прашање од

  2. Кое од следните е природен број?

  • 2.5
  • -1
  • 0
 • Прашање од

  3. Која година турскиот клуб Галатасарај го освои УЕФА купот?

  • 2000
  • 2001
  • 2002
 • Прашање од

  4. Кое од следните е држава во Азија?

  • Сингапур
  • Перу
  • Мадагаскар
 • Прашање од

  5. Кој е атентаторот на Џон Кенеди?

  • Jack Ruby
  • Lee Harvey Oswald
  • Clay Shaw
 • Прашање од

  6. Која од следните органели се наоѓа во ќелијата

  • RNA
  • DNA
  • Лизозоми
 • Прашање од

  7. За кој клуб португалецот Кристијано Роналдо играл пред Реал Мадрид?

  • Ливерпул
  • Манчестер Јунајтед
  • Бенфика

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote