in

МЕСЕЦОТ НОЕМВРИ ВО 2020 ГОДИНА БЕШЕ НАЈТОПЛИОТ РЕГИСТРИРАН ДО СЕГА!

Summer background, orange sky with glowing sun

Ноември оваа година беше најтоплиот регистриран месец на планетата досега, објави европскиот сервис Коперникус за климатските промени.

Коперник ги објави податоците денес, во пресрет на петтата годишнина од Парискиот договор за клима.

Годината 2020 се приближува до најтоплата година досега – 2016 година.

Ноември 2020 година беше 0,77 степени Целзиусови над просечната температура во референтниот период 1981-2000 година.

Периодот од декември 2019 до ноември 2020 година беше 1,28 степени целзиусови над температурата во прединдустрискиот период.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote