in

Меси и Гризман ја спасија Барса во трката за титулата!

Барселона ја совлада Валенсија со 3:2 (0:0) на гостувањето и остана во трката за титулата шампион на Шпанија. Меси постигна два гола, а Гризман еден. Каталонците сега имаат два бода помалку од водечката Атлетик, а по бројот на бодови се изедначени со Реал Мадрид. Севилја е четврта со шест бода помалку од Атлетик, но и со натпревар помалку. Остануваат уште четири круга до крајот.

Првото полувреме беше неинтересно. Барселона пропушти две одлични можности. Првиот Педри во третата минута, а вториот уште подобар Араухо во 13. по одличниот центаршут на Меси. Валенсија, пак, имаше еден обид над Гаја во 20-та минута.

Борбата се разгоре во другите 45 минути. Првиот удар го зададе Валенсија. Прво, Тер Штеген го запре Гуедес во 49-та минута, кој излезе непосредно пред него. Сепак, од корнерот што следеше, Валенсија поведе. Тер Штеген беше добро обележан, Паулиста остана сам и од пет метри со глава погоди празен гол.

Само две минути подоцна, Кореја пропушти голема шанса да го удвои водството. Тој претвори празен гол од три метри. До тој момент сè се сврте многу брзо во корист на Барселона. Груесо со рака играше во казнениот простор во 57-та минута. Судијата покажа на белата точка. Меси го расчисти Силесен, но по карамот, топката дојде до Аргентинецот, кој донесе израмнување на Каталонците.

Само шест минути подоцна Барселона дојде до пресвртна точка. Алба добро центрираше од левата страна, тој го погоди Де Јонг во главата, чиј удар брилијантно го одбрани Силесен, но топката падна на ногата на Гризман за 2:1. Практично сè беше решено во 69-та минута. Барселона доби слободен удар на 23 метри од голот на Валенсија. Меси мајсторски погоди за 3:1.

Следуваше период на мирна игра. Барселона ја задржа топката и се чинеше дека мирно ќе го приведат мечот до крај. Сепак, не мислеше така Карлос Солер, кој шутираше брилијантно од 25 метри и мајсторски го погоди голот на Тер Штеген на седум минути пред крајот. Сепак, Валенсија не можеше да стори повеќе од тоа, за што српскиот интернационалец Урош Рачиќ одигра солидни 79 минути.

Во следното коло Барселона го пречекува Атлетико Мадрид на „Камп Ноу“, додека Реал Мадрид е домаќин на Севилја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote