in ,

СлаткоСлатко

ПОПУЛАРЕН МЕТОД ЗА САДЕЊЕ РОЗИ: За само 10 дена ќе се појават првите листови, а наскоро ќе уживате во нивниот мирис

Можете да засадите рози на два начина: со садење семиња или со земање корени. Сега ви го претставуваме методот на садење семе.

Подгответе го садот: За да ја измешате почвата, земете градинарска почва (15%), тресет од кокос (55%) и песок (30%). Добро измешајте и отстранете ги малите камчиња и чакал.

Наполнете го садот со смесата од почвата.
Испрскајте малку вода.
Извадете ги семките и ископајте дупки (длабочини 2,5 см).
Ставете ги семките во дупките и покријте ги со истата смеса од земја.
Наводнувајте и покријте го тенџерето со полиетиленска кеса.
Садот ставете го на полузасенчено место.
Во рок од 10 до 12 дена, ртењето започнува од семето, а од растенијата се појавуваат мали листови. Најчесто семето нема да ‘ртат поради влажна почва или други болести – 5 од 15 семиња ќе ‘ртат. Ако растенијата од рози пораснат до 10 до 15 см со 5 до 6 лисја, тогаш е време да ги пресадите во нова саксија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote