in

Microsoft објави кога ќе престане со поддршката за Windows 10!

Microsoft најави дека ќе ја прекине поддршката за Windows 10 на 14 октомври 2025 година.

Ова значи дека Microsoft очекува транзицијата кон следната верзија на Windows, која ќе се појави на 24 јуни, да трае околу четири години.

Компанијата тивко ги објави вестите во ажурирањето на страницата за поддршка, што ја забележа Турот. Претходно беше забележано на страницата кога Microsoft ќе ја прекине поддршката за одредени верзии на Windows 10.

Сега е наведено дека Microsoft започна да ги поддржува Windows 10 Home и Pro на 29 јули 2015 година и го открива „датумот на пензија“ на оперативниот систем. Временската рамка за завршување на поддршката го става животниот циклус на Windows 10 на повеќе од 10 години, слично на претходните повторувања на ОС.

Што се однесува до она што го очекуваме од Windows 11, веројатно ќе има редизајн, вклучително и редизајниран Windows Store.

Microsoft неодамна го откажа Windows 10Х, кој првично ќе биде насочен кон уреди со двоен екран. Се вели дека некои од карактеристиките планирани за тој ОС ќе бидат воведени во стандардната верзија на Windows. Ова може да им олесни на производителите и развивачите да поддржуваат уреди со двоен екран, без да мора да работат со посебна верзија на Windows.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote