in ,

Митови кои мажите ги негуваат за жените.

Секој маж во своето растење собира информации за жените, како од лично искуство, така и од традицијата што се пренесува од колено на колено. Кои митови стоеја помеѓу мажите и жените?

Мит 1
– Сите жени сакаат да стапат во брак
Вие се идентификувате со оваа теорија во секоја сериозна врска. Но, статистиката што ја носи современиот свет ја уништува оваа теорија од самиот почеток. Во светот има се повеќе немажени парови, додека само во САД има дури 9,7 милиони парови кои живеат во вонбрачни врски. Вистинскиот проблем во овој мит е самата премиса дека скоро сите жени на крајот сакаат да стапат во брак. Жените најчесто го сакаат тоа, но тие навистина не се посветени на идејата. Исто така, не секоја жена ќе се омажи по секоја цена само за да облече венчаница.

Мит 2
– Жените не сакаат брз секс
Или, жените не сакаат суров секс. Во повеќето случаи, сексот од перспектива на жената подразбира пред се предигра, проследено со оргазам и задоволство како суштината на сè. Но – понекогаш страста и знаењето дека другата страна сака секс веднаш, во истата секунда, го активира активирањето кај жената и таа е твоја.

Мит 3
– Сите жени сакаат деца
Вистината е дека жените имаат биолошки часовник кој отчукува и повеќето од нив сонуваат за среќно семејство, убава куќа, деца и куче во дворот. Но, се поставува прашањето, дали тој ист биолошки часовник не отчукува за мажите?

Мит 4
– Жените не изневеруваат толку често како мажите
Измамата е подеднакво честа кај двата пола, но жените во потенцијални ситуации повеќе размислуваат за бракот и судбината на децата (доколку ги имаат). Сепак, тоа не значи дека тие се поверни, можеби мажите не откриваат дали биле измамени од едноставна причина – тие се сигурни во верноста на жените воопшто.

Мит 5
– Жените не сакаат филмови за возрасни
Жените не се визуелно ориентирани како мажите, но тоа не значи дека жените не можат да се разгорат со нив. Особено ако ги гледате заедно. Дали сте го пробале? Некои жени мислат дека ако мажот ги сака тие филмови, тој очекува неговата партнерка да биде ѕвезда на филмот. Овие жени се срамежливи и тоа не значи дека не мора да се забавувате со нив. Обидете се да ја ослободите вашата партнерка од предрасуди, за да ја запознаете нејзината друга страна. Кој знае што се крие зад тоа … Можеби скриена желба да бидеш твоја ѕвезда на екранот?

Мит 6
– Жените бараат
Некои мажи значат материјалност, а некои емотивно. Ако мислите дека жените ги изразуваат своите емоции по секоја цена, тогаш оние за мажи кои не знаат како да се справат со емоциите, бараат многу. Сепак, многу жени не се такви, тие не страдаат од емотивни испади (гушкање, бакнување).

Мит 7
– Жените се jeубоморни по природа
Ако флертувате со друга пред очите на вашата девојка, таа може да се налути. Но, дали некогаш сте се запрашале зошто е лута? Можеби е лута на тебе затоа што си бесчувствителен. Што би направиле во истата ситуација? Како би се чувствувале вие? Ако, пак, вашиот партнер во истата ситуација започне да ја коментира личноста со која флертувавте, тоа не мора да биде поддржано од jeубомора, туку од потребата за озборувања.

Мит 8
– Жените сакаат да го воспитуваат својот маж
Тие сакаат да воспитуваат деца и домашни миленици. Добро, можеби страдаат од спасувачки комплекс, но жените, верувајте ми, повеќе уживаат во тоа со маж кој знае да се грижи за себе. Треба објаснување? Колку пати сте чуле како девојка или жена вика: Не сакам да бидам мајка ти !!!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote