in

ПРИМАМЛИВА МЕРКА?! Младите во Грција добиваат 150 евра доколку се вакцинираат!

Грчката влада ќе им понуди парична награда на сите млади Грци на возраст меѓу 18 и 25 години за првата доза на вакцина за корона, како дел од напорите за зголемување на стапката на вакцинација пред летните одмори.

Грција доста добро го преживеа првиот бран на пандемијата, но беше принудена да воведе втора блокада во ноември со цел да се ослободи јавниот здравствен систем..

Поради намалувањето на бројот на новозаразени, властите во Атина минатата недела го укинаа задолжителното носење маски на отворено, а на сите граѓани кои ги примија двете дози на вакцината им беше дозволено да одат на работа или во теретана без претходно тестирање.

Досега, околу 33 проценти од вкупната популација од 11 милиони луѓе се целосно вакцинирани, но расте растечката загриженост за можното ширење на заразна, делта варијанта на вирусот корона, поради што владата размислува за стимулации за забрзување вакцинација

“Заедно со првата доза на вакцина, (младите) ќе добијат картичка со заем од 150 евра. Тоа им го должиме на младите како гест на благодарност”, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на владината седница.

Во Грција има околу 940.000 млади луѓе на возраст од 18 до 25 години кои досега ја примиле или ќе ја примат барем првата доза на вакцината до крајот на годината, а после тоа ќе можат да добијат паричен стимул или сл. -навикан „пас за слобода“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote