in

Модната куќа Валентино го исфрла крзното од своите колекции!

Италијанската модна куќа Валентино објави дека од следната година ќе престане да користи крзно во своите модни колекции.

Во соопштението се наведува дека компанијата ќе се фокусира на нејзиниот главен бренд со исто име од 2024 година и дека има намера да го прекине производството во поновата линија REDValentino, додавајќи дека последната колекција на Валентино во која се користи крзно ќе биде есен / зима 2021/2022 .

На овој начин, Валентино го следи примерот на бројни други луксузни брендови, како што се „Прада“, „Версаче“, „Гучи“ и „Армани“, кои претходно отстранија крзно од своите колекции поради зголемената чувствителност на клиентите кон прашања како што се правата на животните и животната средина.

Извршниот директор на Валентино, Јакопо Вентурини, потврди дека понатамошната дистрибуција на сите колекции од линијата REDValentino ќе биде прекината.

Вентурини е поранешен директор во Гучи, кој се приклучи на компанијата минатата година, кога глобалната модна индустрија беше силно погодена од пандемијата на коронавируси.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote