in

Моника Белучи ја доби наградата David di Donatelo за нејзината кариера!

Моника Белучи ќе ја добие наградата Давид ди Донатело за нејзината кариера, италијански еквивалент за Оскарот, на годинешната церемонија, што ќе се одржи на 11 мај, соопштија организаторите денес.

Претседателот на Академијата за италијанска кинематографија и уметнички директор Пјер Детазис ја опиша кариерата на Белучи како „ѕвездена и мудра“ и забележа дека француската кинематографија и е верна, пренесе Анса.

56-годишната Белучи ја започна својата кариера како модел пред да глуми во италијански, а подоцна и во американски и француски филмови.

Детасис рече дека Специјалниот Дејвид за Моника Белучи ја препознава нејзината уникатна убавина, но пред се нејзината способност да се коцка и да предизвикува, како во случајот со „Неповратната“, наизменично работејќи за познати режисери и млади дебитанти или иноватори и скоро секогаш ја избира ревноста на авторот.

„Таа е харизматична, космополитска и истовремено длабоко Италијанка“, истакна таа.

Белучи за Анса изјави дека фактот дека ќе ја добие оваа награда е полн со емоции затоа што длабоко ја почитува италијанската кинематографија, која отсекогаш била и која сè уште е извор на инспирација за кинематографиите ширум светот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote