in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

МОНИКА БЕЛУЧИ: Ако сте само убави, нема да работите повеќе од 5 минути!

Студирала право, потоа станала манекенка, потоа го открила светот на филмот и глуми во се што ѝ се укажала можност – од уметнички филмови до блокбастери. И тогаш италијанската актерка и една од најубавите жени во светот Моника Белучи прифатила улогата на животот – оперската дива Марија Калас.

Цели четири децении јавноста се прашува која е тајната на убавината на Моника Белучи.

Италијанската актерка, која ја носи и титулата најстара Бонд девојка, е сон на многу мажи, а еден новинар тоа го нарече италијанско совршенство уште во 2004 година.

На прашањето на новинарката на Гардијан, за кого даде одлично интервју, како изгледа на тоа денес, таа едноставно одговори:

„Смешно ми е. Тоа е само фантазија која трае без причина и никој не верува во неа. И јас не верувам во тоа. Не ни читам такви работи, досадно ми е“.

А причината за интервјуто на Моника лежи во нејзината нова улога, која дефинитивно би можела да се нарече животна улога. Имено, Белучи се согласила на поканата на авторот Том Волф на сцената да чита писма и делови од мемоарите на Марија Калас.

Токму таа, но и Анита Екберг беа трогнати во интервјуто, велејќи дека тие двајца имаат многу повеќе заедничко отколку што мислат луѓето:

„Двете беа жени кои сакаа да бидат независни во моменти кога не беше лесно. Тие беа самостојни само во својата работа, но заробеници на нивните срца.

Иако имаше завидна кариера во Холивуд, таа продолжи да живее во Европа бидејќи тоа многу повеќе и одговара.

„Да се ​​биде ВИП во Америка и Европа е голема разлика. Во Европа, па дури и во Лондон, актерите живеат нормален живот. Сам ги носам децата на училиште, намирниците што ми требаат ги купувам во супермаркет.

За нејзината убавина навистина би можеле да се напишат романи, а нејзината постара ќерка, 17-годишната Дева, со која модниот свет долго време е фасциниран, ја нема понатаму.

Моника била забележана кога имала 14 години, но актерката сепак решила да почека, верувајќи дека е премлада и дека била во право.

„На младите денес им е многу полесно, го немаат тој натпреварувачки дух како во минатото и се многу поодговорни. А тие два света – модата и глумата – се многу поблиски, понекогаш не одеа рака под рака. Денес е поинаку“, рече Белучи, додавајќи:

„Почнав многу млада, но не го напуштив училиштето. И потоа се префрлив на филмот. Имав 25 години и бев независна. Влегов во филмскиот свет добро заштитен. Денес сè се врти околу изгледот, но бизнисот не се заснова на убавина. Ако си само убава, нема да работиш повеќе од пет минути“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote