in

Предупредување од научнииците! Песокот може да стане дефицитарен ресурс!

Една од светските суровини, која најмногу се троши по вода и секојдневни егзистенцијални потреби за живот, се лизга од нашите раце, предупредуваат научниците и тврдат дека песокот може да стане скуден ресурс поради големата побарувачка.

“Само мислиме дека има песок насекаде. Никогаш не мислевме дека може да останеме без песок, а тоа започна да се случува на некои места”, рече Паскал Педучи, научник за клима во Програмата за животна средина на Обединетите нации (УНЕП).

Тој истакна дека ова е проекција за тоа што може да се случи во следната деценија или приближно, потенцирајќи дека ако не гледаме напред и не ги предвидуваме работите, ќе имаме огромни проблеми со снабдувањето со песок, но и со планирањето на земјиштето.

Педучи, кој е директор на Центарот за информации за глобални ресурси со седиште во УНЕП во Geneенева, го спореди глобалното управување со песок со „слон во работата на стаклото“.

“Дали е време за паника? Па, тоа сигурно нема да помогне, но време е да погледнеме и да ја смениме нашата перцепција за песок”, рече тој.

Според Педучи, потрошувачката на песок може индиректно да се мери преку „многу, многу добра“ корелација помеѓу употребата на песок и цемент.

ООН проценува дека годишно се произведуваат 4,1 милијарди тони цемент, предводен од Кина, која кога станува збор за песок, учествува со скоро 60 проценти во денешниот градежен бум.

Статистичките податоци покажуваат дека се потребни десет тони песок за да се произведе еден тон цемент. Ова значи дека, само за изградба, светот троши приближно 40 до 50 милијарди тони песок годишно. Таа сума е доволна за да се изгради ѕид висок 27 метри што би ја обвиткувал планетата секоја година.

Глобалната стапка на потрошувачка на песок е тројно зголемена во последните две децении, делумно се должи на растот на урбанизацијата и индустријализацијата и далеку ја надминува стапката со која песокот природно се компензира со атмосферското дејство на ветерот и водата на карпите.

УНЕП претходно предупредуваше на подемот на „песочната мафија“, наведувајќи дека е познато дека такви групи, составени од градежници, трговци и бизнисмени, дејствуваат во земји како Камбоџа, Виетнам, Кенија и Сиера Леоне, според CNBC.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote