in

Што?Што?

БИЗАРНО! Му ампутирале погрешна нога!

На 82-годишен маж во Австрија му е ампутирана погрешната нога, објави болницата во четвртокот, ветувајќи детална истрага.

Клиниката во Фрејштад објави дека погрешната нога е обележана за отстранување пред операцијата, што доведе до грешка, нарекувајќи ја „трагична грешка во третманот“.

Грешката беше забележана само при промена на завојот.

Пациентот сè уште има потреба од ампутација на оригиналната нога.

Здравствената служба бара одговори, а известено е и обвинителството.

Сопствениците на болницата објавија дека пациентот страдал од разни болести. Проблемите ги зафатија двете нозе, една толку многу што мораше да се отстрани.

„За жал, грешката се случи по серија немили настани“, се вели во соопштението за печатот. Пациентот и неговото семејство добиле понуди за психолошко советување.

„Ве уверуваме дека правиме се што можеме за да го разјасниме овој случај и да ги провериме внатрешните процедури“, се вели во соопштението.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote