in ,

На бремените жени во Велика Британија се препорачува да се вакцинираат со Pfizer или Moderna

Бремените жени во Велика Британија треба да се вакцинираат со Фајзер / Бионтек или Модерна затоа што има повеќе вистински докази дека се безбедни, според телото што ги издава упатствата за вакцинација.

Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација изјави дека околу 90.000 бремени жени биле вакцинирани во САД, претежно со овие вакцини, и дека нема сериозни несакани ефекти.

„Врз основа на овие податоци, се советува бремените жени во Велика Британија, секогаш кога е можно, да им се даваат вакцините Пфајзер-Бионтек или Модерна“, се вели во соопштението.

„Нема докази дека другите вакцини не се безбедни за бремени жени, но потребни се дополнителни тестови“.

На бремените жени во Велика Британија претходно им беше препорачано да не вакцинираат затоа што нема доволно податоци за несакани ефекти.

„Препорачувам сите бремени жени, кога ќе добијат повик за вакцинација, да дојдат и да разговараат за придобивките и ризиците со сигурен извор, како што се нивниот матичен лекар, гинеколог или бабица“, рече британскиот министер за здравство Met Henkok.

Велика Британија неодамна советуваше луѓето помлади од 30 години, доколку е можно, да се вакцинираат со некои други вакцини наместо вакцината АстраЗенека поради „исклучително“ реткиот несакан ефект на згрутчување на крвта во мозокот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote