in

НАЈБРЗА ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Само измешајте ги состојките и печете

Со само 3 состојки и 25 минути печење, ќе добиете прекрасна чоколадна торта. Уживајте!

Состојки:

  • 175 гр темно чоколадо
  • 7 јајца
  • 140 гр путер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 130 ° С. Растопете го чоколадото на пареа, па додадете путер на собна температура на коцки. Мешајте додека не се стопи. Одделете ги жолчките и белките, па додадете ги изматените жолчки во изладеното чоколадо.

Изматете додека не се стегне, а потоа постепено додавајте во смесата, лажица по лажица. Нежно мешајте додека не се компактира. Истурете ја смесата во калап обложен со хартија за печење и покријте ја со проѕирна фолија. Пополнете го поголемиот плех на половина со топла вода, а потоа ставете го калапот со тортата внатре. Печете околу 25 минути, додека површината не се премачка со крцкава кора и средината остане мека. Оставете го да се излади, а потоа украсете со бобинки по желба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote