in

Најголемиот непријател на слабеењето!

Ако сакате да изгубите тежина, излезете надвор за почеток. Редовно вежбање е дефинитивно неопходно, но не е доволно, треба да исфрлите некоја храна од вашата исхрана.

Избегнувањето на само една храна може да ви помогне да изгубите неколку килограми. Научниците откриле дека чипсот од компир е директно поврзан со добиената тежина.

Студија објавена во „New England Journal of Medicine“ открива дека чипсот е прв на списокот на храна што доведува до зголемување на телесната тежина во период од четири години. Во студијата учествувале 120.000 испитаници кои биле следени од истражувачи четири години.

Субјектите се здебелиле околу 1,5 килограми во овој период, а зголемувањето на телесната тежина било директно поврзано со потрошувачката на чипс, што предизвикало акумулација на околу 8.000 дополнителни грама.

Зошто чипсот влијае на зголемување на телесната тежина?

„Како и многу други закуски, чипсот е исклучително калоричен, особено ако луѓето често јадат големи количини чипс“, објаснува нутриционистката Лорен Меникер.

Но, голема количина калории не е единствената причина зошто добивате килограми поради чиповите. Друг проблем е што кога луѓето јадат чипс, тие обично не запираат само на една порција.

„Една порција чипс значи околу 30 грама чипс. Како нутриционист, ретко сум видел луѓе да застануваат на таа количина, особено ако јадат семејни пакувања чипс што доаѓаат во големи вреќи. Чиповите се една од храната што ја јадеме без да размислуваме колку сме јаделе, а тоа на крајот води до зголемување на телесната тежина “, објаснува Меникер за Eat This, Not That.

Дополнителен проблем е што некои луѓе јадат и некој вид сос покрај чипс, кој обично е многу калоричен. Ова исто така доведува до акумулација на вишок килограми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote