in

Најмистериозни организации во светот! Трилатерална Комисија и Кју Клукс Клан! [трет дел]

Некои од овие организации се основани за да го променат системот во светот и да управуваат со луѓе, некои за да предизвикаат страв извршувајќи насилни акти, а други за да организираат ритуали за духовно прочистување. Ги составивме најмистериозните организации во овој серијал.

Трилатерална Комисија

Тоа е тајна организација основана во 1973 година од Дејвид Рокфелер, Хенри Кисинџер и Збигњев Бжежински со цел подобро ширење на Новиот светски поредок, кој се одгледуваше во САД, на целиот свет, поточно Северна Америка, Европа и Јапонија.

Комисијата, нова адаптација на масонскиот систем, прво достигна голема моќ во владата на Картер. Дваесет клучни фигури во владата беа членови на Комисијата, вклучувајќи го и самиот Картер. Другите членови на комисијата беа истакнати финансиери, индустријалци и експерти од академијата. Влијанието на трилатералот продолжи во владите што го следеа Картер; Буш и Клинтон беа тричлени членови.

Бжежински беше нејзин претседател од 1973-1976 година. Симболот на сектата е како што следува: Три триаголници кои се протегаат од три страни на сфера се среќаваат во средината на сферата, но не се обединети. Ако ги комбинирате, ќе се појави единствен голем триаголник. Секој триаголник ги претставува трите региони на трилатералниот. Триаголниците веројатно ја симболизираат пирамидата. Големиот триаголник е исто така голема пирамида. Фактот дека големата пирамида не е обединета може да покаже дека единствената светска држава сè уште не е воспоставена.

Кју Клукс Клан

Тоа е анти-црна расистичка тајна организација основана на 24 декември 1865 година во Тенеси, САД. Основачи; Нејтан Бедфорд Форест, познат како Големиот волшебник, капетан

Џон Ц. Лестер, мајор Џејмс Р. Кроу, Џон Д. Кенеди, Келвин Џонс, Ричард Р. Рид, Френк О. Меккорд.

Организација Ку Клукс Клан за „освојување“ на црнците по Американската граѓанска војна се спротивстави на правата, слободите и еднаквоста меѓу црно-белите раси. Тие прибегнаа кон насилство и терор за да ги постигнат своите цели. Иако организацијата се распадна двапати, таа повторно заживеа во 1950-тите и 1960-тите. Денес, таа работи само локално во некои региони.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote