in

НАЈЗГОДНАТА ПЕКАРКА ОД ЈУГОСЛОВЕНСКОТО ВРЕМЕ! Како таа денеска изгледа!?

“Нејзиното име беше сосема обично – Јагодинка Симоновиќ. Мирисаше на свежо тесто, солени гевреци и пекарски квасец”.

Фаталната пекарка од легендарниот филм „Варљиво лето ’68“, Јагодинка Симоновиќ, стана една од најимпресивните хероини на култната комедија на Паскаjeевиќ.

Се смеевме на љубовните маки на матурантот Петар и не ја заборавивме Јагодинка Симоновиќ. Јагодинка сите ја спомнувавме понекогаш, никогаш не го заборававме нејзиното презиме, а за сето тоа време само поединци знаеја како се вика и презиме шармантната бринета – актерката Драгана Варагиќ.

Варагиќ е родена во Краљево, во април 1957 година. Таа се заљуби во глумата на прв поглед, а уживаше и во поддршката од нејзината баба, која режираше аматерски претстави во Краљево. Првата главна женска улога Драгана ја доби во 1982 година во воената драма „Прогон“, каде што играше со Жарко Лаушевиќ во филм за љубовта во виорот на војната.

Нејзината слава ја донесе епизодната улога на предизвикувачката пекарка Јагодинка Симоновиќ во филмот „Измамно лето ’68“, а потоа замина во Канада и „исчезна“. По повеќе од две децении, пред шест години се врати во Белград и глумеше во филмот „Шевови“ во режија на Мирослав Мишо Терзиќ.

Денес е професор на Факултетот за драмски уметности, насока филм и има 63 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote