in ,

Намаз од тиквички

Фин намаз од зеленчук, павлака и јајца.

Состојки:

  • 1 тиквичка
  • 1 главица црвен кромид
  • 2 чешниња лук
  • 2 тврдо варени јајца
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 куп магданос
  • 2 лажици павлака
  • 1 лажица сок од лимон
  • малку лута пиперка во прав
  • сол, бибер

Подготовка:

Измиената и исчистена тиквичка ситно изрендајте ја, додадете малку сол и оставете ја да отстои 10-тина минути, а потоа исцедете ја.

Ситно исецкајте ги кромидот и лукот.

Варете ги јајцата исечени на мали коцки. Магдоносот, исто така, ситно исецкајте.

Испржете ги кромидот и лукот на масло, додајте тиквички и оставете да се крчка на умерена температура мешајќи додека не испари вишокот течност.

Измешајте ја оладената смеса од тиквички со сецкани јајца и магданос.

Додадете павлака, а потоа зачинете го намазот со сок од лимон, лута пиперка, сол и бибер.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote